تبلیغات

نظرسنجی

دیزاین وب سایت ما چگونه است؟

View Results

Loading ... Loading ...

رویداد مهم ماه جاری

تحلیل هفته

۳ فرمانده ارشد طالبان به شمول مسؤول مالی شان در هلمند بازداشت شدند

بازی با سرنوشت بلخ را کنار بگذارند/ فرصت داعش سازی در شمال و بلخ را فراهم نکنید

شماری زیادی از شخصیت‌های سیاسی و متنفذ ولایت بلخ به رهبران حکومت وحدت ملی هشدار می‌دهند که بازی با سرنوشت بلخ را کنار گذاشته و زمینه حضور داعش در شمال و بلخ را فراهم نسازند.

به گزارش اکنون نیوز به نقل از خبرگزاری جمهور؛ تنها ساعاتی پس از اعلام تصمیم یک جانبه ارگ درباره والی بلخ؛ شماری زیادی از شخصیت‌های سیاسی و متنفذ، فرماندهان، علمای دینی و مردم بلخ با استاد عطامحمد نور دیدار کردند.

در این دیدار، نمایندگان مردم در شورای ملی، رییس و‌ برخی اعضای شورای ولایتی، نمایندگان احزاب سیاسی، شخصیت‌های سیاسی و متنفذ، فرماندهان، علمای دینی، محاسن سفیدان و شماری از مردم ولایت بلخ حضور داشتند.

اشتراک کنندگان ضمن اعلام مخالفت شان با اقدام یک جانبه ارگ مبنی بر اعلام استعفای آقای نور، هرگونه حمایت شان را از استاد عطامحمد نور ابراز و تاکید کردند که با تمام توان آماده هرگونه مبارزه برای دفاع از حق خویش اند.

اشتراک کنندگان این دیدار به حکومت وحدت ملی هشدار دادند که بازی با سرنوشت بلخ را کنار بگذارند و ‌به بهانه کنار زدن استاد عطامحمد نور، فرصت داعشی سازی شمال و بلخ را فراهم نکنند.

در همین حال استاد عطامحمد نور والی بلخ مساله استعفایش را مشروط به عملی شدن تعهدات محمداشرف غنی خواند و تاکید کرد که با عملی نشدن تعهدات آقای غنی، استعفای وی غیرقانونی بوده و آن را قبول ندارد.

به گفته آقای نور، وی استعفاء نامه‌اش را به خاطری روی میز محمداشرف غنی گذاشت که آقای غنی گفته بود وی بالای او اعتماد ندارد و مطمئن نیست که پس از برآوردن خواست‌هایش از مقام ولایت بلخ کنار خواهد رفت یا نه.

والی بلخ تصریح نمود:” ملاقات و مذاکرات ما از آدرس یک تیم با رییس جمهور جریان داشت. جانب ارگ تقاضا کرد که ما اعتماد نداریم و می‌ترسیم که پس از مذاکرات تو «نور» شاید استعفاء ندهی. برای همین من گفتم اینه استعفاء”.

استاد تاکید کرد که مساله استعفایش مشروط به عملی شدن تعهدات محمداشرف غنی بود و با عملی نشدن تعهدات آقای غنی استعفای وی غیرقانونی بوده و آن را قبول ندارد.

والی بلخ افزود:” از همینجا می گوییم که برطرفی من یا ظاهراً به معنای استعفای من منتفی است، قابل قبول نیست و آن را رد می کنم و تصامیم بعدی را در مشوره با جمعیت اسلامی و ائتلاف ملی می گیریم”.

استاد عطا محمدنور در اخیر تاکید کرد که منتظر اعلام موضع جمعیت اسلامی است و با تمام توان در کنار مردم می ایستد و به هیچ صورت به ظلم و انحصار طلبی و توطیه های اینچنینی تن نمی دهد.

گفتنی است که روز گذشته، ارگ ریاست جمهوری در تصمیم یک جانبه اعلام کرد که محمداشرف غنی، استعفای آقای نور را پذیرفته است.

این تصمیم یک جانبه ارگ با موجی گسترده از واکنش ها و اعتراض ها روبرو شده است.

شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان با نشر اعلامیه ای گفته است که تصمیم ارگ درباره برکناری والی بلخ، یک اقدام عجولانه، غیر مسوولانه، مخالف ثبات و امنیت افغانستان و منافی اصول موافقتنامه حکومت وحدت ملی می‌باشد.

در همین حال شماری زیادی از سیاسیون کشور نیز تصمیم ارگ درباره برکناری والی بلخ را محکوم کرده و تاکید کرده اند که برکناری استاد عطا به بی ثباتی در کشور ختم خواهد شد.

شاید این را هم پسندیده باشید...

0 thoughts on “بازی با سرنوشت بلخ را کنار بگذارند/ فرصت داعش سازی در شمال و بلخ را فراهم نکنید”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Advertise
Advertise